Followers

Monday, August 13, 2012

Magnetic Nail Lacquer

Hello Loves,

Do you already know what the easiest way to get a wonderful manicure is? You don't? Just go to the closest drugstore, and buy a magnetic nail lacquer! All you have to do is:
 • choose any colour that you like,
 • apply a think layer on your nail,
 • hold the magnet over on your nail at a distance of 3 mm for about 5 sec. ( of course, before nail polish gets dry) 
 • repeat same steps for each nail
 • loving your lovely nails! 
...

Witajcie Kochani,

Czy już wiecie jaki jest najłatwiejszy sposób na przepiękny manicure? Nie? Nic prostszego jak iść do najbliższego sklepu i zakupić magnetyczny lakier do paznokci! Wszystko co musicie zrobić to: 

 • wybrać kolor, który Wam podoba,
 • nałożyć grubą warstwę lakieru na paznokieć,
 • przytrzymać magnez nad paznokciem, w odległości 3 mm na około 5 sekund ( oczywiście, należy zrobić to zanim nasz lakier wyschnie) 
 • powtórzyć poszczególne kroki, na każdym paznokciu 
 • cieszyć się cudownymi wzorkami! 


I picked up two of magnetic nail polishes, and I have to admit that I'm just simply in love with this method of manicure! My nails always turn out looking amazing, what's more important, looking professional done!

Zakupiłam dwa magnetyczne lakiery i muszę przyznać, że jestem po prostu zakochana w tej metodzie! Moje paznokcie zawsze wychodzą fantastycznie, a co ważniejsze wyglądają jakbym wróciła od kosmetyczki
 1. Golden Rose ( I think it's a no 12, not quite sure though)

       
    2.  Depend Magnetic (Sorry for the quality of pictures, but I took them with my phone...)

 Like the first one a bit more than the second one, because it lasts longer.

Lubię pierwszy trochę bardziej niż drugi, zostaje na dłużej.

Here's a short YouTube film, which I found:Hope you have a great day! xoxo

Thursday, August 9, 2012

Summer paradise- Turkey

Hello Loves,

Once again I am really sorry for not blogging in forever, but I've been on vacation in Turkey, where getting a Internet connection wasn't the simplest thing to do. However I'm back now, with "the whole box of a energy". This holiday really made me feel amazing, and brought me on a top of the world. I've got such wonderful memories, met lovely people. I can already tell you that I'll be coming back to sunny Gumbet as soon as possible, because that's a place no one is able to describe. The feelings you get there will make you speechless and amazed!

Witajcie Kochani,
Jeszcze raz przepraszam Was serdecznie za nie blogowanie przez wieki. Byłam na wakacjach w Turcji, gdzie uzyskanie połączenia internetowego nie było najłatwiejszą rzeczą, jednakże już wróciłam z kompletnie naładowanymi bateriami i całą masą energii. Te ostanie dni sprawiły, że poczułam się wręcz fantastycznie i dały mi poczucie bycia na szczycie. Do domu przywiozłam ze sobą nie tylko kilka zdjęć, które zaraz Wam pokaże, ale także niesamowite wspomnienia. Wspomnienia miejsc, słońca oraz cudownych ludzi, których nie macie szans spotkać nigdzie indziej jak w Turcji. Już teraz mogę powiedzieć, że wrócę do słonecznego Gumbetu tak szybko jak to tylko będzie możliwe, bo to miejsce jest czymś nie do opisania. Nigdzie indziej nie poczujecie się tak jak tam!

If you guys are party freaks, you should denfinately go to Gotum, Turkey. We were partying every single night. THIS CITY NEVER SLEEPS! :d 

Jeżeli jesteście zwierzętami imprezowymi, zdecydowanie powinniście odwiedzić Gotum, Turcja. Jeżeli chodzi o mnie i o moich znajomych to imprezowaliśmy każdej jednej nocy. TO MIASTO NIGDY NIE ŚPI! :) 

Party, party, party, parasailing, scuba diving, camel ride, acrobat, waffles in the middle of the night, boat trip, mausoleum, sun, sun, sun, sun, sun and much more= my whole skin is peeling off! But it was worth it

Love you! xoxo

Now you can also follow me on Twitter @nataliaana27